Our Team

MINISTERIAL STAFF

Rev. Vermelle Owings

Rev. Arthetta Jenkins

Rev. Karen Reed-Perrineau

 

OFFICE STAFF

Sis. Portia M. Geathers, Administrative Assistant

Sis. Albertha L. Williams, Financial Officer

Sis. Sharvette James, Announcement Clerk

Bro. Lamar D. Davis, Porter

 

OFFICERS

 

BOARD OF STEWARDS

Bro. Hewitt Dominick, Lead Steward

Bro. John Alexander

Sis. Elnora Capers

Sis. Patricia Clark

Sis. Patricia Green

Sis. Delores Jackson

Sis. Sharvette Jackson, Secretary

Sis. Delores S. Jenkins

Sis. Martha Jenkins

Bro. Leonard Seymour

Bro. Herbert Singleton, Chaplain

Bro. Malcolm Smalls

Bro. Anthony Vaird, Sr.

Sis. Carolyn Washington

Sis. Angelia Washington

Sis. Albertha L. Williams

Sis. Felecia Wright

Bro. Walter Wright, Jr.

Emeritus: Bro. Henry Jackson, Sis. Nathalie Jetter, Sis. Virginia Williams, Sis. Mary Wright

 

JUNIOR STEWARDS

Sis. Gloria Vaird, Lead Junior Steward

Bro. Hamadi Alexander

Bro. Meshaq Alexander

Bro. Exzavien Bligen

Sis. Twylia Bradford

Sis. Latrina Capers-Frost

Sis. Antigonie Jones

Sis. Kayce Jones

Sis. Antionette Vaird

Sis. Coretta Wrighten-Wilson

 

CHRISTIAN EDUCATION DEPARTMENT

Sis. Sandra Key, Christian Education Director

Sis. Delores Jackson, Church School Superintendent

Bro. Arthur Gilliard, Assistant Church School Superintendent

Sis. Kalaya Nelson, Youth Church School Superintendent

 

BOARD OF TRUSTEES

Bro. James Euland

Bro. Benjamin Taylor

Bro. Charles Capers

Sis. Barbara Wright

Bro. Earl Capers

Bro. Philip Jones

Bro. Richard Smalls

Bro. Larry Washington

Bro. Bernard Parker

Sis. Debra Vennings

Bro. Bernard Hines

Sis. Eartha Lee Lee

Sis. Patricia Nelson

Sis. Jeannette Singleton

Sis. Shirley  Williams

Sis. Debra Matthews

Bro. Michael Wrighten

Bro. Kermit Jenkins

Sis. Elaine Jones-Heyward

CHURCH SCHOOL TEACHERS

Rev. Vermelle Owings, Sis. Barbara White, Toddlers

Sis. Patricia Clark, Primary

Sis.  Elizabeth Brown, Junior

Sis. Albertha L. Williams, Sis. Antigonie Jones, Intermediate

Sis. Jannie Green, Seniors

Sis. Gloria Vaird, Young Adults

Sis. Debra Vennings, Sis. Edna Taylor, Adult Women I

Sis. Angelia Washington, Sis. Gloria Euland, Adult Women II

Bro. Larry Washington, Bro. Herbert Singleton, Men Class

 

FINANCE COMMISSION

Sis. Albertha L. Williams, Finance Officer/Treasurer

Sis. Sharvette James, Finance Officer II

Bro. John Alexander

Sis. Elnora Capers

Sis. Patricia Clark

Sis. Patricia Green

Sis. Delores Jenkins

Sis. Debra Matthews

Bro. Herbert Singleton

Bro. Anthony Vaird, Sr.

Sis. Carolyn Washington

Sis. Felecia Wright

 

ORGANIZATIONS

Bro. Hewitt Dominick, President, Lay Organization

Bro. Charles Perrineau, President, Sons of Allen

Sis. Carolyn H. Washington, Director, Young People’s Division

Sis. Patricia A. Green, President, Women’s Missionary Society

 

CLASS LEADERS

Bro. Michael Wrighten, Class #1

Sis. Eartha Lee Lee, Class #2

Bro. Hewitt Dominick, Class #3

Sis. Mary Wright, Class #4

Sis. Doris White, Class #8

Bro. Herman D. Singleton, I, Class #11

Rev. Vermelle Owings, Class #13

Sis. Jannie Green, Class #16

Sis. Angelia Washington, Class #18

Sis. Patricia Clark, Class #19

Sis. Catherine Washington, Class #20

Sis. Evelyn Johnson, Class #21

Sis. Elaine Jones-Heyward, Class #22

Sis. Barbara Wright, Class #23

Sis. Delores Jackson, Class #24

Sis. Carolyn P. Hines, Class #26

Sis. Elizabeth Brown, Class #27

Bro. Joseph Capers, Class #31

Rev. Arthetta Jenkins, Class #32

Sis. Edna W. Taylor, Class #33

Sis. Essie W. Simmons, Class #35

Bro. John Alexander, Class #36

Bro. Derrick Alexander, Class #39

Bro. Richard Smalls, Class #41.1

Sis. Barbara White, Class #42

Sis. Mary Cheatham, Class #44

Sis. Albertha L. Williams, Class #45.1

Sis. Florence R. Jones, Class #45.2

Sis. Carolyn Washington, Class #45.3

Sis. Jeannette Singleton, Class #46

Bro. Herbert E. Singleton, Class #47

Sis. Sandra Key, Class #49

 

STEWARDESS BOARD PRESIDENTS

Sis. Eloise Chestnut, Stewardess Board #1

Sis. Debra Vennings, Stewardess Board #2

Sis. Jeannette Singleton, Stewardess Board #3

Sis. Jannie Green, Stewardess Board #4

 

MUSIC MINISTRY

Sis. Carolyn S. Brown, Minister of Music

Bro. Justin Temoney, Percussionist

Bro. Hamadi Alexander, Instrumentalist

Sis. Antionette Vaird, Musician (Sunbeam Choir)/Choreographer (Praise Dance Ministry)

Connect With Us

MINISTERIAL STAFF

Rev. Vermelle Owings

Rev. Arthetta Jenkins

Rev. Karen Reed-Perrineau

 

OFFICE STAFF

Sis. Portia M. Geathers, Administrative Assistant

Sis. Albertha L. Williams, Financial Officer

Sis. Sharvette James, Announcement Clerk

Bro. Lamar D. Davis, Porter

 

OFFICERS

 

BOARD OF STEWARDS

Bro. Hewitt Dominick, Lead Steward

Bro. John Alexander

Sis. Elnora Capers

Sis. Patricia Clark

Sis. Patricia Green

Sis. Delores Jackson

Sis. Sharvette Jackson, Secretary

Sis. Delores S. Jenkins

Sis. Martha Jenkins

Bro. Leonard Seymour

Bro. Herbert Singleton, Chaplain

Bro. Malcolm Smalls

Bro. Anthony Vaird, Sr.

Sis. Carolyn Washington

Sis. Angelia Washington

Sis. Albertha L. Williams

Sis. Felecia Wright

Bro. Walter Wright, Jr.

Emeritus: Bro. Henry Jackson, Sis. Nathalie Jetter, Sis. Virginia Williams, Sis. Mary Wright

 

JUNIOR STEWARDS

Sis. Gloria Vaird, Lead Junior Steward

Bro. Hamadi Alexander

Bro. Meshaq Alexander

Bro. Exzavien Bligen

Sis. Twylia Bradford

Sis. Latrina Capers-Frost

Sis. Antigonie Jones

Sis. Kayce Jones

Sis. Antionette Vaird

Sis. Coretta Wrighten-Wilson

 

CHRISTIAN EDUCATION DEPARTMENT

Sis. Sandra Key, Christian Education Director

Sis. Delores Jackson, Church School Superintendent

Bro. Arthur Gilliard, Assistant Church School Superintendent

Sis. Kalaya Nelson, Youth Church School Superintendent

 

BOARD OF TRUSTEES

Bro. James Euland

Bro. Benjamin Taylor

Bro. Charles Capers

Sis. Barbara Wright

Bro. Earl Capers

Bro. Philip Jones

Bro. Richard Smalls

Bro. Larry Washington

Bro. Bernard Parker

Sis. Debra Vennings

Bro. Bernard Hines

Sis. Eartha Lee Lee

Sis. Patricia Nelson

Sis. Jeannette Singleton

Sis. Shirley  Williams

Sis. Debra Matthews

Bro. Michael Wrighten

Bro. Kermit Jenkins

Sis. Elaine Jones-Heyward

 

CHURCH SCHOOL TEACHERS

Rev. Vermelle Owings, Sis. Barbara White, Toddlers

Sis. Patricia Clark, Primary

Sis.  Elizabeth Brown, Junior

Sis. Albertha L. Williams, Sis. Antigonie Jones, Intermediate

Sis. Jannie Green, Seniors

Sis. Gloria Vaird, Young Adults

Sis. Debra Vennings, Sis. Edna Taylor, Adult Women I

Sis. Angelia Washington, Sis. Gloria Euland, Adult Women II

Bro. Larry Washington, Bro. Herbert Singleton, Men Class

 

FINANCE COMMISSION

Sis. Albertha L. Williams, Finance Officer/Treasurer

Sis. Sharvette James, Finance Officer II

Bro. John Alexander

Sis. Elnora Capers

Sis. Patricia Clark

Sis. Patricia Green

Sis. Delores Jenkins

Sis. Debra Matthews

Bro. Herbert Singleton

Bro. Anthony Vaird, Sr.

Sis. Carolyn Washington

Sis. Felecia Wright

 

ORGANIZATIONS

Bro. Hewitt Dominick, President, Lay Organization

Bro. Charles Perrineau, President, Sons of Allen

Sis. Carolyn H. Washington, Director, Young People’s Division

Sis. Patricia A. Green, President, Women’s Missionary Society

 

CLASS LEADERS

Bro. Michael Wrighten, Class #1

Sis. Eartha Lee Lee, Class #2

Bro. Hewitt Dominick, Class #3

Sis. Mary Wright, Class #4

Sis. Doris White, Class #8

Bro. Herman D. Singleton, I, Class #11

Rev. Vermelle Owings, Class #13

Sis. Jannie Green, Class #16

Sis. Angelia Washington, Class #18

Sis. Patricia Clark, Class #19

Sis. Catherine Washington, Class #20

Sis. Evelyn Johnson, Class #21

Sis. Elaine Jones-Heyward, Class #22

Sis. Barbara Wright, Class #23

Sis. Delores Jackson, Class #24

Sis. Carolyn P. Hines, Class #26

Sis. Elizabeth Brown, Class #27

Bro. Joseph Capers, Class #31

Rev. Arthetta Jenkins, Class #32

Sis. Edna W. Taylor, Class #33

Sis. Essie W. Simmons, Class #35

Bro. John Alexander, Class #36

Bro. Derrick Alexander, Class #39

Bro. Richard Smalls, Class #41.1

Sis. Barbara White, Class #42

Sis. Mary Cheatham, Class #44

Sis. Albertha L. Williams, Class #45.1

Sis. Florence R. Jones, Class #45.2

Sis. Carolyn Washington, Class #45.3

Sis. Jeannette Singleton, Class #46

Bro. Herbert E. Singleton, Class #47

Sis. Sandra Key, Class #49

 

STEWARDESS BOARD PRESIDENTS

Sis. Eloise Chestnut, Stewardess Board #1

Sis. Debra Vennings, Stewardess Board #2

Sis. Jeannette Singleton, Stewardess Board #3

Sis. Jannie Green, Stewardess Board #4

 

MUSIC MINISTRY

Sis. Carolyn S. Brown, Minister of Music

Bro. Justin Temoney, Percussionist

Bro. Hamadi Alexander, Instrumentalist

Sis. Antionette Vaird, Musician (Sunbeam Choir)/Choreographer (Praise Dance Ministry)